اهمیت گوشت مرغ در تغذیه انسان

در حال حاضر با افزایش سریع جمعیت و احتیاج روز افزونی که به مواد غذایی بالاخص مواد پروتئینی احساس می شود تأمین نیازهای غذایی انسان ها در درجه اول اهمیت در جوامع بشری قرار گرفته است. گزارش ها نشان می دهند که در هر ساعت ۸۷۰۰ نفر به جمعیت جهان افزوده می شود که این مسئله با توجه به بهبود وضعیتت بهداشتی جوامع و ارائه روش های نوین پیشگیری از بیماری ها که منجر به کاهش مرگ ومیز و بالا رفتن حد متوسط عمر گردیده می تواند روند رو به رشد سریعتر را دنبال نموده و در نهایت نیاز به مواد غذایی را بیش از پیش افزایش دهد.
در سال های اخیر گوشت طیور بعنوان یک منبع پروتئین حیوانی بطور سریعی در تغذیه انسان مورد استفاده قرار گرفته و در بعضی از کشورها که از نظر شرایط طبیعی و مرتع با کمبود مواجه هستند گوشت طیور به سرعت جانشین گوشت دام های دیگر شده است.
براساس تعریف سازمان بهداشت جهانی فرد سالم شخصی است که از حد اعلای توانایی فکری، و نیروی کافی بهرهمند بوده و از تمام مظاهر زندگی لذت برد و کمترین درد و رنج را احساس نماید.

دلایل فرآیند برای گوشت طیور به قرار زیر است:

ارزش غذایی گوشت مرغ:
هدف اصلی استفاده از گوشت در جیره های غذایی تأمین پروتئین موردنیاز بدن است همانگونه که جدول زیر نشان می دهد درصد پروتئین گوشت مرغ از انواع گوشت های دیگر بالاتر است.

مقایسه ترکیب شیمیایی صدگرم گوشت حیوانات مختلف

نوع گوشت میزان کالریدرصد پروتئیندرصد چربی
گوشت گاو۲۳۹۷/۱۸۲/۱۸
گوشت گوساله۲۰۷۸/۱۸۱۴
گوشت گوسفند۳۱۷۷/۱۵۷/۲۷
گوشت بره۱۶۷۱۸۱۰
گوشت غاز و اردک۳۴۰۲/۱۶۳۰
گوشت بوقلمون۲۶۸۱/۲۰۲/۲۰
گوشت ماهی سفید۱۰۴۱۹۵/۲
گوشت مرغ۲۰۰۲/۲۰۶/۱۲

راندمان لاشه: افت پس از کشتار در گاو و گوسفند در حدود ۵۰ درصد است در حالیکه این رقم در طیور گوشتی بسته به وزن زنده و در گوشت آماده برای طبخ نیز افت استخوان طیور به مراتب کمتر از گوشت حیوانات مزرعه ای دیگر می باشد. بدین ترتیب از یک کیلو وزن زنده مرغ میزان بیشتری گوشت و در نتیجه پروتئین بیشتری در اختیار مصرف کننده قرار می گیرد.

سلامت و بهداشتی بود گوشت: بیماری های قابل انتقال از گوشت مرغ به انسانها محدود است. ازجمله بیماریهای قابل انتقال بیماری های سالمنلوزیس است که اغلب گوشت مرغ در مرحله آماده سازی، آن آلوده شده و از این رو چنانچه پس از سر بریدن طیور پرکنی، تهیه گوشت و ذخیره آن بطور بهداشتی صورت گیرد هیچگونه خطری از نظر انتقال بیمار یهای مشترک به انسان وجود ندارد.

قابلیت هضم و جذب: گوشت مرغ از نظر ترکیب پروتئین و تناسب و تعادل اسیدهای آمینه ضروری کمبودی نسبت به گوشتهای قرمز مانند گوشت گاو و گوسفند و خوک ندارد، با این تفاوت که میزان کلسترول آن کمتر بوده و نسوج آن سهل الهضم تر از سایر گوشت ها می باشد. بعلاوه طعم و مزه گوشت مرغ نیز مناسب تر از سایر گوشت ها است از نظر اقتصادی و سهولت تهیه نیز نگهداری و پرورش طیور برای تولید گوشت بخصوص در شرایط خاص کشورها قابل توصیه می باشد.

سرعت رشد: از نظر سرعت رشد مشابه با هیچ حیوان مزرعه ای قابل مقایسه نیست بعنوان مثال امروزه نژادهای مخصوصی از جوجه های گوشتی در بازارهای دنیا و ایران وجود دارند که در مدتی در حدود ۴۰ روز جوجه یک روزه با وزن حدود ۴۵-۴۰ گرم به نیمچه گوشتی ۲۰۰۰ گرمی تبدل می گردد به عبارت دیگر در یک مدت محدود جوجه یک روزه به ۵۰ برابر وزن اولیه خود می رسد بدین ترتیب با پرورش طیور می توان به سرعت گوشت مورد نیاز جامعه را تولید و ارائه نمود.

سهولت تغذیه : برای پرورش طیور مانند گوسفند و گاو احتیاج به مراتع وسیع طبیعی و یا کشت و تهیه علوفه سبز و موادی مانند آن نیست بلکه با استفاده از خوراک های غذای متراکم می توان به مقدار وسیع گوشت طیور تولید نمود. همچنین مواد غیرقابل استفاده از نظر تغذیه انسان که قاعدتاً نباید دور ریخته شوند بوسیله ماشین حیاتی طیور تبدیل به ممتاز ترین ماده مغذیی مورد نیاز انسان یعنی پروتئین با کیفیت ممتاز می گردد. از طرف دیگر بخاطر اصلاح نژاد هایی که در مرغ صورت گرفته بازده غذایی در طیور بیش ازحیوانات مزرعه ای دیگر بوده بطوریکه در نژادهای موجود با مصرف حدود ۲ تا ۳/۲ کیلوگرم غذای متعادل می توان یک کیلوگرم گوشت تولید نمود.

صرفه جویی در جایگاه و زمین:
امروزه تولید جوجه ای گوشتی و تخم گذاری در محیط ها بسته و متراکم و در قفس هایی که یک یا چند طبقه انجام می گیرد در روش زمین در هر مترمربع لانه بیش از ۲۰۰کیلوگرم گوشت مرغ درمدتی کوتاه می توان تهیه نمود و این در مدتی نگهداری در قفس های چند طبقه به بیش از ۱۰۰ قطعه جوجه در مترمربع می رسد.

برگشت سریع سرمایه: در هیچ رشته کشاورزی و دامپروری گوشت سرمایه سریع تر از پرورش طیور گوشتی نیست زیرا درسرعت زمانی کمتر از ۵۰ روزز جوجه ها روانه بازار شده و سرمایه برگشت داده می شود.

اشتغال زایی: با توجه به نکات ذکر شده تقاضا برای احداث واحدهای پرورش طیور (در زمینه های مختلف) سیر صعودی داشته و عامل مهم اساسی در ایجاد فرصت های شغلی مستقیم و غیرمستقیم محسوب می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *